Шановні колеги! Пропонуємо вам фрагмент видання посібника із зарубіжної літератури для 6 класу, створений викладачами Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова – Л.Ф. Мірошниченко, 0.0. Ісаєвою, Ж.В. Клименко, яких добре знають учителі всієї України, що значно полегшить процес впровадження нової програми в життя. Посібник написаний живою і доступною для наших дітей мовою, він містить багато цікавої інформації, питань і завдань для учнів, а головне – він вчить вдумливо читати текст, замислюватись над кожним словом твору, шукати відповіді на складні моральні питання, що не втратили актуальності й по сьогодні.
Одним з перших творів, написаних Володимиром Короленком, була повість «У поганому товаристві». З великим хвилюванням, любов’ю і співчуттям до тяжкої дитячої долі ми читаємо цей твір під назвою «Діти підземелля». І перш за все разом з нами головним героям повісті співчуває сам автор, бо це спогади його дитинства, що минуло в Україні. Народився Володимир Короленко В місті Житомирі. Батько, українець за походженням, працював у судовому відомстві, був чесною і порядною людиною. Навчання майбутній письменник починав у Житомирській гімназії, а закінчив Ровенську зі срібною медаллю. На все життя запам’ятав він двох учителів. Один, на прізвище Буткевич, пояснював Володі, що він «козацький внук і правнук вільного козацького роду». Другий улюблений вчитель Авдєєв – часто співав широко відому українську народну пісню про бурлаку, у центрі якої незримо стояв образ знедоленої України. І юнаку мелодія пісні здавалася широкою, як степ український, і неквапливою, як повноводний Дніпро, мелодія втілювала безмежні простори й незліченні багатства України, де, гадалося, всім вистачить місця, достатку та щастя. А слова, навпаки, розповідали про те, що цими благами могли користуватися не всі однаково. В юнацькі роки Короленко серйозно захоплювався трагічним і героїчним минулим українського народу, головним чином, під впливом поезій Тараса Шевченка.
Твори Шевченка, такі як «Гайдамаки», «У неділеньку святую», «І мертвим, і живим…» та інші, український фольклор, навколишнє життя сприяли тому, що у Короленка рано виробилося негативне ставлення до всякої несправедливості, неприязнь до гнобителів, жага до рішучих дій в ім’я скривджених. За свої виступи проти зла і насильства він не раз сидів у тюрмах і багато років провів у засланні. Саме перебуваючи у засланні, у далекій Якутії, він закінчив працювати над твором «У поганому товаристві». В одному зі своїх листів письменник пояснював: «Багато які риси взяті з натури, і, між іншим, саме місце дії описано зовсім точно з міста, де мені довелося закінчувати курс», тобто місто Рівне, у творі – це Княже-Віно. В образі судді письменник підкреслив деякі риси, що властиві були характерові його батька. «Різні люди живуть на землі, вони не ангели, виткані з одного світла», – стверджує письменник, про це і пише у своїх творах.
Питання до біографії В.Г. Короленка
- Як ви розумієте слова В.Короленка: «Люди не ангели, виткані з одного світла»?
- Що цікавого дізналися ви про письменника? Що запам’яталося найбільше?
Питання й завдання до повісті «Діти підземелля»
- Що ви дізналися з перших рядків повісті про ма
- ленького розповідача?
- Опишіть місто, в якому будуть розгортатися події повісті. Зверніть увагу на замок та капличку. Які визначення використовує автор для їх опису? Що означає вислів «Живе в замку»?
- Який настрій викликає контраст між прекрасною природою і напівзруйнованим кладовищем?
- Чому на острові стався переворот? Прослідкуйте за текстом, як змінюється ставлення автора до Януша?
- Створіть усний портрет пана Тибурція Драба. Які перші почуття виникають у вас до нього?
- Чому цей розділ називається «Руїни»?
- Розкажіть, що ми дізнаємося про життя маленького оповідача із цього розділу.
- Близько до тексту перекажіть картину пробудження природи, за якою любив спостерігати хлопчик. Подумайте, про що це свідчить?
- Знайдіть у тексті і зачитайте рядки, які описують зовнішність батька.
- Чому у хлопчика не складалися щирі стосунки з батьком? Що б ви могли йому порадити у такій ситуації?
На підставі прочитаного підготуйте усну розповідь від свого імені на тему: «Перше знайомство». При створенні портретів Валека і Марусі звертайтеся до художніх засобів, які використав автор повісті.
До розділу «Знайомство триває»
- Прочитайте рядки повісті, які змальовують портрети Соні і Марусі. Якими художніми засобами користується автор?
- Порівняйте образи Соні та Марусі. Які почуття у вас вони викликають?
- Розкажіть, що нового розповів Валек Васі про батька?
- Як розвиваються стосунки між дітьми? Підтвердіть свої міркування текстом.
До розділу «Між «сірим камінням»
- Перекажіть коротко зміст розділу.
- Який епізод цього розділу вас найбільш вразив? Чому?
- Як поставився Вася до вчинку Валека? А яке ваше ставлення? Обґрунтуйте відповіді.
До розділу «Лялька»
- Що спонукало Васю віднести Марусі ляльку? Як характеризує його цей вчинок?
- Виразно прочитайте сцену розмови судді з сином. Готуючись до читання, подумайте, що переживали батько й син до початку розмови? Зверніть увагу на їхні пози, жести, міміку, інтонацію мовлення, продумайте, що відчували вони під час розмови?
- Прослідкуйте за текстом, як поводили себе протягом зустрічі суддя і Тибурцій? Що примусило Ти-бурція прийти в дім судді?
- Що спонукало суддю сказати синові: «…я винний перед тобою, хлопчику…»?
- Чому суддя намагається допомогти Тибурцію і людям з «поганого товариства»? Про що свідчить його бажання?
- Як ви гадаєте, чому автор закінчує повість картиною смерті Марусі?
До заключної частини повісті
- Яку роль у житті Васі відіграла дружба з дітьми підземелля?
- Як ця дружба покращила життя Валека та Марусі?
- Які обітниці дали Вася і Соня над маленькою могилкою Марусі?
- Давайте підсумуємо
- Які епізоди твору вас особливо схвилювали? Чому?
- Створіть усно з визначених вами епізодів діафільм за сюжетом повісті.
Підсумкова бесіда
- Яка головна думка стверджується у творі «Діти підземелля»?
- Порівняйте повість В.Короленка з прочитаними творами української літератури (оповідання Б.Грінченка «Грицько», М.Коцюбинського «Харитя», В.Вінниченка «Федько-халамидник»).
- Як ви гадаєте, чому письменник назвав свій твір саме так?
Леся Мірошниченко
- доктор педагогічних наук, професор.
- завідувач кафедри методики викладання світової літератури Національного педагогічного університету ім. М.П. Драгоманова м. Київ.